Spišské kultúrne centrum a knižnica, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa aj v tomto roku zapája do celoslovenskej kampane – Týždeň slovenských knižníc.

Už 25. ročník podujatia, ktoré vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc, bude prebiehať od 4. do 10. marca 2024. Spoločným mottom je: Knižnice pre všetkých. Aj knižnice sa usilujú držať krok s dobou a prispôsobovať sa požiadavkám a potrebám čitateľov aj v dnešnej dobe, a to čitateľom v rámci celého vekového spektra. Čítanie kníh ako také má neodškriepiteľne prínos aj z neurolingvistického hľadiska. Okrem toho už od raného veku nám knihy pomáhajú snívať a rozvíjať fantáziu. Je úžasné, ak si tieto schopnosti človek zachová a cibrí aj v dospelosti, ba dokonca aj v seniorskom veku.
Aj tohto roku máme pre vás v knižnici pripravený bohatý program. Pre deti, dospelých, ale aj pre seniorov. Boj s dezinformáciami – diskusný seminár zameraný na boj proti dezinformáciám a hoaxom, v spolupráci s centrom Europe Direct Poprad, určený pre seniorov, na ktorom sa účastníci 4. marca o 9:00 hod. dozvedia, ako rozvíjať kritické myslenie, ako rozlíšiť dezinformácie a adekvátne na nich reagovať. Na najmenších čitateľov čaká 5. marca o 16:00 hod. Moja prvá knižka – podujatie v rámci popoludňajšieho klubu pre čitateľov od 2 do 5 rokov pod názvom Čarovný svet rozprávok. V utorok 5. marca od 15:30 sa čítaním pre okoloidúcich zapojíme aj do celoslovenského podujatia Je nás počuť, nad ktorým, tak ako nad celým Týždňom slovenských knižníc, prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Tento ročník u nás prebehne online formou a z našich okien budete mať možnosť si vypočuť úryvky kníh nielen v podaní knihovníkov, ale aj predstaviteľov nášho mesta, ľudí činných v oblasti kultúry, ale aj učiteľov či žiakov.
Pozývame vás aj na prednášku autora (nielen) série motivačných kníh Pavla „Hiraxa“ Baričáka s názvom Vzťahy, ktorá sa bude konať 6. marca o 17:00 hod. Autor sa bude venovať téme vzťahov a výchovy detí, ale reč bude aj o vzťahoch partnerských, vzťahoch medzi rodičmi a deťmi, kolegiálnych, susedských a iných, ale aj o duchovnej ceste. Na podujatie je potrebné si zakúpiť vstupenky – vstupenky.
Vo štvrtok 7. marca je pre vás o 13:00 a 16:00 hod. pripravená neformálna prehliadka kníh z vydavateľstva Absynt, ktoré ľuďom prináša príbehy a reportáže, o ktorých treba hovoriť a medzi našimi čitateľmi si získavajú čoraz viac priaznivcov. Pridajte sa k nim na stretnutí Medzi riadkami. Na záver týždňa máme pre vás pripravenú obľúbenú burzu kníh, na ktorej si môžete prísť 8. marca od 10:00 do 15:00 hod. vybrať za symbolickú cenu zaujímavú knihu, ktorá obohatí vašu domácu knižnicu.
Počas Týždňa slovenských knižníc ponúkame pri zápise nových čitateľov 50% zľavu. Spoločným sloganom knižníc Košického samosprávneho kraja pre Týždeň slovenských knižníc je: „Vyprázdni police svojej knižnice a príď si požičať knihu do knižnice!“ Vaši knihovníci sa už na vás tešia.