V marci bola témou nášho klubového stretnutia v Spišskom kultúrnom centre a knižnici, kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja, čílska autorka Isabel Allende, významná predstaviteľka magického realizmu.

Vyštudovala žurnalistiku. Pracovala pre OSN v Santiagu a v Bruseli, neskôr pre detský časopis a Kanal 7 čílskej televízie. Významné dielo tejto spisovateľky Dom duchov bolo výrazne ovplyvnené prevratom v roku 1973. Kniha dodnes slávi svoj veľký úspech a v roku 2003 bola sfilmovaná. Isabel Allende je nositeľkou Americkej literárnej ceny Harolda Washingtona za mimoriadny literárny prínos. Jej ďalšie významné romány – Japonský milenec, Skazené dievča, Dcéra šťasteny a Sépiový portrét.

Druhou autorkou nášho stretnutia bola Michele Murgia, narodila sa na Sardínii. Ako 18 ročná bola adoptovaná inou zámožnejšou rodinou. Tieto tradičné sardínske adopcie umožňujú, aby deti aj z chudobného prostredia mali možnosť študovať a vzdelávať sa. Accabadora je románom s touto témou, za ktorý bola ocenená niekoľkými cenami, vrátane Medzinárodnej literárnej ceny Premio Campiello. Murgia – talianska prozaička, dramaturgička, herečka a rozhlasová osobnosť napísala aj knihu Nepravda! Zaoberá sa v nej otázkami násilia na ženách v Taliansku.

 

Fotogaléria: